KEMET L1210R150KDWIT
Part No.:
L1210R150KDWIT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
L1210R150KDWIT.pdf
Description:
INDUCTOR, WW SMD
Shipping
L1210R150KDWIT Specifications
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-DWI
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
850 mA
Current - Saturation (Isat):
730mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
195mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)