KEMET L1207C151KPWST
Part No.:
L1207C151KPWST
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
1207 (3218 Metric)
Datasheet:
L1207C151KPWST.pdf
Description:
INDUCTOR, WW SMD
Shipping
L1207C151KPWST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-PWS
Package/Case:
1207 (3218 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
105 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.2Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1207
Size / Dimension:
0.126" L x 0.071" W (3.20mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)