KEMET L1207C102MPWST
Part No.:
L1207C102MPWST
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
1207 (3218 Metric)
Datasheet:
L1207C102MPWST.pdf
Description:
INDUCTOR, WW SMD
Shipping
L1207C102MPWST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-PWS
Package/Case:
1207 (3218 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
39 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
27Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2.4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1207
Size / Dimension:
0.126" L x 0.071" W (3.20mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)