Dantona Industries L111A26-3-2-2W
Part No.:
L111A26-3-2-2W
Manufacturer:
Dantona Industries
Category:
Battery Packs
Package:
Datasheet:
L111A26-3-2-2W.pdf
Description:
BATTERY PACK LI-ION 11.1V 18650
Shipping
L111A26-3-2-2W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Dantona Industries
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium-Ion
Rechargeability:
Yes
Battery Cell Size:
18650
Voltage - Rated:
3
Capacity:
11.1 V
Structure:
2.6Ah
Termination Style:
Side to Side, 1 Row x 3 Cells
Size / Dimension:
Wire Leads
Number of Cells:
2.10" L x 0.07" W x 2.70" H (53.3mm x 17.8mm x 68.6mm)