Ohmite L100J25RE
Part No.:
L100J25RE
Datasheet:
L100J25RE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 100W
Shipping
L100J25RE Specifications
Series:
270
Resistance:
25 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
100W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension:
0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)