Ohmite L100J250E-B
Part No.:
L100J250E-B
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L100J250E-B.pdf
Description:
100W 250 OHMS VIT 5%
Shipping
L100J250E-B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
L100
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
100W
Composition:
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)