Ohmite L100J1R0
Part No.:
L100J1R0
Datasheet:
L100J1R0.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W
Shipping
L100J1R0 Specifications
Series:
270
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
100W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension:
0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)