KEMET L1007R101KPWRT
Part No.:
L1007R101KPWRT
Datasheet:
L1007R101KPWRT.pdf
Shipping
L1007R101KPWRT Specifications
Series:
L-PWR
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
80 mA
DC Resistance (DCR):
1.89Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)