KEMET L1007C4R7MDWIT
Part No.:
L1007C4R7MDWIT
Datasheet:
L1007C4R7MDWIT.pdf
Shipping
L1007C4R7MDWIT Specifications
Series:
L-DWI
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
920 mA
Current - Saturation (Isat):
680mA
DC Resistance (DCR):
200mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
41MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)