KEMET L1007C3R3MDWIT
Part No.:
L1007C3R3MDWIT
Datasheet:
L1007C3R3MDWIT.pdf
Shipping
L1007C3R3MDWIT Specifications
Series:
L-DWI
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.02 A
Current - Saturation (Isat):
730mA
DC Resistance (DCR):
160mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
54MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)