KEMET L1007C101MPWIT
Part No.:
L1007C101MPWIT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
1007 (2518 Metric)
Datasheet:
L1007C101MPWIT.pdf
Description:
INDUCTOR, WW SMD
Shipping
L1007C101MPWIT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-PWI
Package/Case:
1007 (2518 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
100 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.7Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1007
Size / Dimension:
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)