Ohmite L1000J80R
Part No.:
L1000J80R
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
L1000J80R.pdf
Description:
1000W 80 OHMS SILI 5%
Shipping
L1000J80R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
L1000
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
80 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1000W
Composition:
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
2.500" Dia x 20.000" L (63.50mm x 508.00mm)