KEMET L0806C220MPWST
Part No.:
L0806C220MPWST
Datasheet:
L0806C220MPWST.pdf
Description:
INDUCTOR, WW SMD
Shipping
L0806C220MPWST Specifications
Series:
L-PWS
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
105 mA
DC Resistance (DCR):
1Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)