KEMET L0806C101KDWST
Part No.:
L0806C101KDWST
Datasheet:
L0806C101KDWST.pdf
Description:
L0806C101KDWST
Shipping
L0806C101KDWST Specifications
Series:
L-DWS
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
170 mA
Current - Saturation (Isat):
700mA
DC Resistance (DCR):
4.5Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)