KEMET L0806C100MPWST
Part No.:
L0806C100MPWST
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
L0806C100MPWST.pdf
Description:
INDUCTOR, WW SMD
Shipping
L0806C100MPWST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-PWS
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
155 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)