KEMET L0805C2R2MPWST
Part No.:
L0805C2R2MPWST
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
L0805C2R2MPWST.pdf
Description:
INDUCTOR, WW SMD
Shipping
L0805C2R2MPWST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-PWS
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
240 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
230mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.057" (1.45mm)