KEMET L0805C220KDWIT
Part No.:
L0805C220KDWIT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
L0805C220KDWIT.pdf
Description:
INDUCTOR, WW SMD
Shipping
L0805C220KDWIT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-DWI
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
190 mA
Current - Saturation (Isat):
170mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.7Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.057" (1.45mm)