TDK-Lambda KWD15-1515
Part No.:
KWD15-1515
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
KWD15-1515.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Shipping
KWD15-1515 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
KW (15W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
2
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
520mA, 520mA
Power (Watts):
15 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Universal Input
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
73%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.75" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)