Kycon, Inc. KUSBX-MM-CS1-B30TR
Part No.:
KUSBX-MM-CS1-B30TR
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Category:
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
KUSBX-MM-CS1-B30TR.pdf
Description:
USB TYPE C SOCKET, MID MOUNT, BL
Shipping
KUSBX-MM-CS1-B30TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Series:
KUSBX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
USB-C (USB TYPE-C)
Number of Contacts:
24
Gender:
Receptacle
Specifications:
USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1))
Mounting Type:
Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:
Horizontal, Mid Mount
Termination:
Solder
Features:
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Number of Ports:
1
Current Rating (Amps):
0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A
Voltage - Rated:
30V