Volgen + Furuno KTPS45-0950DT-3P
Part No.:
KTPS45-0950DT-3P
Manufacturer:
Volgen + Furuno
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
KTPS45-0950DT-3P.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 45W
Shipping
KTPS45-0950DT-3P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Volgen + Furuno
Series:
KTPS45 (45W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
9V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
45 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)