KOINO KSL16AK3-1
Part No.:
KSL16AK3-1
Manufacturer:
KOINO
Category:
Keylock Switches
Package:
Datasheet:
KSL16AK3-1.pdf
Description:
16mm SELECTOR SWITCH
Shipping
KSL16AK3-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KOINO
Series:
K
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
DPST-NO/NC
Number of Positions:
3
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Contact Timing:
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Flat Key
Key Removable Positions:
All
Angle of Throw:
45°
Contact Material:
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.20mm Dia
Features:
IP40
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C