C&K KSEK43GLFS
Part No.:
KSEK43GLFS
Manufacturer:
C&K
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
KSEK43GLFS.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
Shipping
KSEK43GLFS Specifications
Manufacturer:
C&K
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 32VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
4.30mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
6.20mm x 6.20mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
225gf
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C