KOINO KSEB2242C-12
Part No.:
KSEB2242C-12
Manufacturer:
KOINO
Category:
Emergency Stop (E-Stop) Switches
Package:
Datasheet:
KSEB2242C-12.pdf
Description:
SWITCH ESTOP TWIST RESET 3A 250V
Shipping
KSEB2242C-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KOINO
Series:
KSE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Reset Operation:
Twist
Circuit:
3PST-2NC/1NO
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Features:
Current Rating (Amps):
3A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC