Kelly Pneumatics, Inc. KPDO-VPM-06-A0-40-V-8
Part No.:
KPDO-VPM-06-A0-40-V-8
Manufacturer:
Kelly Pneumatics, Inc.
Category:
Valves and Control
Package:
Datasheet:
KPDO-VPM-06-A0-40-V-8.pdf
Description:
Solenoid Valve 6 Volt 1/8 NPT
Shipping
KPDO-VPM-06-A0-40-V-8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kelly Pneumatics, Inc.
Series:
KPDO
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Type:
Solenoid Valve
Function:
2/2 Normally Closed
Actuator Type:
Operating Pressure:
-13.7 ~ 105 PSI (-0.94 ~ 7.2 bar)
Orifice Diameter:
0.040" (1.00mm)
Fluid Type:
Air, Inert Gas
Connection Method:
Threaded 1/8" NPT
For Use With/Related Products:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Features:
Supply Voltage 6VDC