KOINO KPB25WER-22-Y
Part No.:
KPB25WER-22-Y
Manufacturer:
KOINO
Category:
Emergency Stop (E-Stop) Switches
Package:
Datasheet:
KPB25WER-22-Y.pdf
Description:
SWITCH ESTOP TWIST RESET 5A 250V
Shipping
KPB25WER-22-Y Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KOINO
Series:
K
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Reset Operation:
Twist
Circuit:
4PST-2NO/2NC
Switch Function:
Off-On
Features:
Current Rating (Amps):
5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C