JAE Electronics KN01L42PM
Part No.:
KN01L42PM
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Heavy Duty Connector Inserts, Modules
Package:
Datasheet:
KN01L42PM.pdf
Description:
CONN PIN INSULATOR BLOCK, 42 POS
Shipping
KN01L42PM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
KN01
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Insert without Contacts
Gender:
Male
Number of Positions:
42
Size:
L
Termination Style:
Crimp
Voltage Rating:
24V
Current Rating (Amps):
1A
Contact Type:
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C