NXP USA Inc. KMI16/1/V3PX
Part No.:
KMI16/1/V3PX
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Switches (Solid State)
Package:
SOT-477B
Datasheet:
KMI16/1/V3PX.pdf
Description:
MAG SWITCH SPEC PURP SOT477B
Shipping
KMI16/1/V3PX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-477B
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Function:
Special Purpose
Technology:
Magnetoresistive
Polarization:
Sensing Range:
Test Condition:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 16V
Current - Supply (Max):
14mA
Current - Output (Max):
20mA
Output Type:
Open Collector
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TA)