Littelfuse Inc. KLPC6000X
Part No.:
KLPC6000X
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
KLPC6000X.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 6KA 600VAC/480VDC
Shipping
KLPC6000X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®, POWR-PRO® KLPC
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
6kA
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
480 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
L
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 300kA DC
Size / Dimension:
7.126" Dia x 4.000" L (181.00mm x 101.60mm)