Littelfuse Inc. KLKR.100T
Part No.:
KLKR.100T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
KLKR.100T.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 100MA 600VAC/300VDC
Shipping
KLKR.100T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® KLKR
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
100mA
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
300 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
CC
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)