Eaton - Electronics Division KLKE-20-FT
Part No.:
KLKE-20-FT
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
KLKE-20-FT.pdf
Description:
FUSE EV 20A 600VAC/DC FT TERM
Shipping
KLKE-20-FT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
KLKE
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)