Littelfuse Inc. KLKD.750T
Part No.:
KLKD.750T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
KLKD.750T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 750MA 600VAC/VDC
Shipping
KLKD.750T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® KLKD
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
750mA
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA AC, 50kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)