Essentra Components KLH-750-01
Part No.:
KLH-750-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Cable Supports and Fasteners
Package:
Datasheet:
KLH-750-01.pdf
Description:
CBL CLIP TWIST LOCK NAT FASTENER
Shipping
KLH-750-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco, KURLY-LOK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Clip, Twist Lock
Type Attributes:
Hinged
Opening Size:
0.700" ~ 0.800" (17.78mm ~ 20.32mm)
Mounting Type:
Fastener
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Natural
Length:
0.750" (19.05mm)
Width:
0.750" (19.05mm)
Height:
Panel Hole Size:
0.204" (5.18mm)