KYOCERA AVX KGM31DR72A104KU
Part No.:
KGM31DR72A104KU
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
KGM31DR72A104KU.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Shipping
KGM31DR72A104KU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)