KYOCERA AVX KGM15BR51E224KT
Part No.:
KGM15BR51E224KT
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
KGM15BR51E224KT.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0603
Shipping
KGM15BR51E224KT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X5R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)