Benedict GmbH KG3-24A00 24
Part No.:
KG3-24A00 24
Manufacturer:
Benedict GmbH
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
KG3-24A00 24.pdf
Description:
CONTACTOR 24A 3P 24VDC COIL
Shipping
KG3-24A00 24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Benedict GmbH
Series:
K3
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
24 A
Switching Voltage:
600V
Features:
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Must Operate Voltage:
Must Release Voltage:
Reset All
Search Similar
Result:
KG3-24A00 24 FAQ
1. How to order KG3-24A00 24 on CEX ELECTRONICS LIMITED?
3. Are the KG3-24A00 24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KG3-24A00 24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KG3-24A00 24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as KG3-24A00 24 pin diagram, KG3-24A00 24 datasheet?