KOINO KEPB30ERS-22
Part No.:
KEPB30ERS-22
Manufacturer:
KOINO
Category:
Emergency Stop (E-Stop) Switches
Package:
Datasheet:
KEPB30ERS-22.pdf
Description:
SWITCH ESTOP TWIST RESET 3A 250V
Shipping
KEPB30ERS-22 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KOINO
Series:
KEPB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Reset Operation:
Twist
Circuit:
4PST-2NO/2NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Features:
Current Rating (Amps):
3A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 30.00mm Dia
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-15°C ~ 50°C