E-Switch KC55A30.001NLS
Part No.:
KC55A30.001NLS
Datasheet:
KC55A30.001NLS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
Shipping
KC55A30.001NLS Specifications
Product Status:
Obsolete
Number of Positions:
3
Circuit per Deck:
SP3T
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
30.00mm
Angle of Throw:
60°
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
18.50mm