E-Switch KC52B10.001NPS
Part No.:
KC52B10.001NPS
Datasheet:
KC52B10.001NPS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Shipping
KC52B10.001NPS Specifications
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round (6mm Dia)
Actuator Length:
10.00mm
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
14.20mm