E-Switch KC52A9.501NLF
Part No.:
KC52A9.501NLF
Datasheet:
KC52A9.501NLF.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Shipping
KC52A9.501NLF Specifications
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.50mm
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
18.50mm