E-Switch KC52A38.002NPS
Part No.:
KC52A38.002NPS
Datasheet:
KC52A38.002NPS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Shipping
KC52A38.002NPS Specifications
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Circuit per Deck:
SP12T
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
38.00mm
Angle of Throw:
30°
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
14.20mm