E-Switch KC26A30.001SPS
Part No.:
KC26A30.001SPS
Datasheet:
KC26A30.001SPS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Shipping
KC26A30.001SPS Specifications
Number of Positions:
6
Circuit per Deck:
DP6T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
30.00mm
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
14.20mm