E-Switch KC24A9.501NPS
Part No.:
KC24A9.501NPS
Datasheet:
KC24A9.501NPS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Shipping
KC24A9.501NPS Specifications
Number of Positions:
4
Circuit per Deck:
DP4T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.50mm
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
14.20mm