E-Switch KC23B30.001SLS
Part No.:
KC23B30.001SLS
Datasheet:
KC23B30.001SLS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
Shipping
KC23B30.001SLS Specifications
Number of Positions:
3
Index Stops:
Fixed
Circuit per Deck:
DP3T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round (6mm Dia)
Actuator Length:
30.00mm
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
18.50mm