E-Switch KC20A9.501NLS
Part No.:
KC20A9.501NLS
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
KC20A9.501NLS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Shipping
KC20A9.501NLS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
KC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
6
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP6T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.50mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
18.50mm