E-Switch KC15A30.001NPS
Part No.:
KC15A30.001NPS
Datasheet:
KC15A30.001NPS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 5POS 350MA 125V
Shipping
KC15A30.001NPS Specifications
Number of Positions:
5
Index Stops:
Fixed
Circuit per Deck:
SP5T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
30.00mm
Depth Behind Panel:
14.20mm