E-Switch KC13A9.501NPS
Part No.:
KC13A9.501NPS
Datasheet:
KC13A9.501NPS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
Shipping
KC13A9.501NPS Specifications
Number of Positions:
3
Index Stops:
Fixed
Circuit per Deck:
SP3T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.50mm
Depth Behind Panel:
14.20mm