E-Switch KC10A13.001NLF
Part No.:
KC10A13.001NLF
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
KC10A13.001NLF.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Shipping
KC10A13.001NLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
KC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP12T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
13.00mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
18.50mm