Taiwan Semiconductor Corporation KBU1002G T0
Part No.:
KBU1002G T0
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, KBU
Datasheet:
KBU1002G T0.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 10A KBU
Shipping
KBU1002G T0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-SIP, KBU
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)