Good-Ark Semiconductor KBPC15005
Part No.:
KBPC15005
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-Square, KBPC
Datasheet:
KBPC15005.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 15A KBPC
Shipping
KBPC15005 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-Square, KBPC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
15 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)