Diotec Semiconductor KBPC10/15/2500WP
Part No.:
KBPC10/15/2500WP
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-Square, KBPC WP
Datasheet:
KBPC10/15/2500WP.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 50V 25A KBPC WP
Shipping
KBPC10/15/2500WP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-Square, KBPC WP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
25 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 50 V
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)